Home › Długie i piękne włosy

Długie i piękne włosy

Także u cieszącego się zdrowiem człowieka utrata włosów, w ustalonych ilościach, jest zjawiskiem normalnym. Zbytnie gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich właściwa pielęgnacja, racjonalne odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Często powodem wypadania włosów jest stres, apatia, ale również choroby tarczycy chociażby. Wypadanie włosów może być skutkiem niepożądanym stosowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej każdego leku muszą być zawarte informacje dotyczące działań niepożądanych. Skoro wypadanie włosów bywa uzależnione od leczenia, po zakończeniu objawy powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów sprowokowane jest niedostatkiem składników, minerałów albo witamin stosowne ich aplikowanie powinno zakończyć problem. Przewaznie anemia ma wpływ na stan włosów, więc profilaktycznie warto sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż kobiety zapadają na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na części czołowej czy na czubku głowy (u pań) to oznaka tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na zbytnie łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne czy nawet gorączka trwająca parę dni. Przeważnie sami powodujemy wzrost wypadania włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie czy koloryzacja znacznie je osłabia. Wówczas ograniczenie tych czynności i dobre odżywienie włosów poprawi ich wygląd i stan. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu prowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może wzmożone wypadanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu gubi w ciagu doby około kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym to kilkukrotnie więcej. W tym czasie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala hamować powyższy proces. Wskazana jest nie tylko higiena, ale także suplementacja ogólna organizmu.